Универзитетски клинички центар Крагујевац започиње програм скрининга за рано откривање карцинома плућа код високоризичних особа. Скрининг почиње 18. фебруара 2025. године и обављаће се сваког радног дана од 12 до 14 часова, у заказаним терминима, на нискодозном скенеру.
Како се пацијенти укључују у скрининг?
Лекари Службе за здравствену заштиту одраслих Дома здравља Крагујевац, врше тријажу на основу утврђених критеријума. Пацијенти који испуњавају услове попуњавају анкетни упитник, који се затим штампа и чува у здравственом картону. Након тога, преглед се заказује преко ИЗИС-а у доступним терминима, без потребе за штампањем упута.
Ко може да учествује у скринингу?
✅ Особе без симптома
✅ Старости између 50 и 75 година
✅ Са историјом пушења:
Напомена: Скрининг је намењен само особама које испуњавају сва три критеријума
Ко није погодан за скрининг?
❌ Особе са симптомима који могу указивати на карцином плућа
❌ Пацијенти са дијагностикованим карциномом плућа у последњих 5 година
❌ Особе које су урадиле ЦТ грудног коша у последњих 12 месеци
❌ Пацијенти са узнапредовалим хроничним обољењима (нпр. ХОБП са респираторном инсуфицијенцијом, тешке болести јетре, конгестивна срчана слабост)
За све додатне информације, обратите се свом изабраном лекару.
Свaка друга Ромкиња искусила је породично насиље, а свaка трећа насиље од партнера, док је само 2% њих затражило помоћ од здравственог система.
Ово су неки од резултата истраживања спроведеног у оквиру пројекта „Изградимо поверење – заједно против насиља“, који су представљени на завршној конференцији у хотелу Зеленгора.
Жртве насиља често први контакт са здравственим институцијама остварују приликом лекарског прегледа, а у неким случајевима то је њихова једина прилика да потраже помоћ. Због тога је улога здравственог система кључна у препознавању и спречавању насиља. Посебну улогу у том процесу имају здравствени радници, који у сарадњи са полицијом могу благовремено реаговати.
У оквиру пројекта, Факултет медицинских наука Универзитета у Крагујевцу и удружење „Интегративни глобални центар“ спровели су истраживање у којем је учествовало 60 Ромкиња и 60 здравствених радника. Истраживање је имало за циљ да процени њихове ставове и искуства у вези са породичним насиљем и улогом здравственог система у његовом спречавању.
Завршној конференцији у оквиру пројекта присусутвовали су и запослени Дома здравља Крагујевац.
У Србији се сваког 31. јануара обележава Национални дан без дувана, с циљем подизања свести о штетности употребе дувана и утицају на здравље, економију и животну средину.
Дувански дим је један од главних фактора ризика за четири најзаступљеније болести у свету: болести срца и крвних судова, малигне болести, дијабетес и хроничне респираторне болести. Поред тога, пушење доводи до бројних социјалних и економских последица, укључујући повећане трошкове лечења и смањену продуктивност на радном месту. Производња и употреба дувана такође остављају негативан утицај на животну средину.
Сваке године услед употребе дувана превремено умре око осам милиона људи широм света, од чега је више од милион непушача који су изложени дуванском диму. Највећи број ових смртних случајева дешава се у земљама са ниским и средњим приходима.
Поводом обележавања Националног дана без дувана, Дом здравља Крагујевац је у сарадњи са Институтом за јавно здравље Крагујевац, Заводом за здравствену заштиту радника Крагујевац – Застава и Црвеним Крстом Крагујевац, организовао превентивне прегледе запослених у компанији Lidl. Том приликом, запослени су добили и едукативни материјал о штетности дуванског дима, са циљем подстицања здравих животних навика.
Дом здравља Крагујевац наставља да активно промовише здраве стилове живота и подржава иницијативе усмерене ка смањењу употребе дувана у популацији.
У Градској управи одржан је радни састанак у оквиру пројекта „ФОРТУНА“, који има за циљ борбу против интерсекционалне дискриминације Рома у здравственим системима Србије и Словеније. Пројекат спроводе Образовно културна заједница „Романипен“, Институт за јавно здравље Крагујевац и Мултисекторска акциона група Марибора.
Током састанка разматрана су досадашња искуства и активности усмерене на обезбеђивање једнаког приступа здравственим услугама за припаднике ромске заједнице. Представљени су планови за наредни период, укључујући тренинге за медицинско особље и младе Роме.
Састанку је присуствовала и вмс Љиљана Диздаревић, чланица Савета за унапређење положаја Рома на територији града Крагујевца, запослена у Дому здравља Крагујевац.
Приказано 1 - 5 од 12 вести | Страна 1 од укупно 3
Arhiva 2024. godina
Arhiva 2023. godina
Arhiva 2022. godina
Arhiva 2021. godina
Arhiva 2020. godina
Arhiva 2019. godina
Arhiva 2018. godina
Arhiva 2017. godina
Arhiva 2016. godina
Arhiva 2015. godina
Arhiva 2014. godina
Arhiva 2013. godina
Arhiva 2012. godina
Arhiva 2011. godina
Arhiva 2010. godina
Ми смо ту да Вам помогнемо да унапредите Ваше здравствено стање и пребродите тешкоће