У просторијама Саветовалишта за младе Дома здравља Крагујевац, 16. новембра одржана је прва радионица из циклуса „Направи сам свој оброк“, намењена деци школског узраста од 10 до 18 година, као и родитељима.
Радионица је била посвећена теми инсулинске резистенције, а учесници су имали прилику да се детаљније упознају са овим све чешћим здравственим изазовом. Др Мирјана Илић, координатор Саветовалишта за младе, објаснила је како настаје инсулинска резистенција, који су њени ризици и симптоми, као и на који начин је могуће превенирати њену појаву.
У другом делу радионице, психолог Наталија Милићевић поделила је корисне савете који деци могу помоћи да превазиђу кризне ситуације повезане са зависношћу од хране. Такође, учесници су научили како да се одупру друштвеним утицајима када је у питању избор хране.
Практични део радионице водиле су нутрициониста-дијететичар Сандра Карановић Угричина и медицинска сестра Данијела Милојевић. Деца су, уз њихову помоћ, правила избалансиране оброке по принципима правилне исхране, као и здраве напитке.
Циљ радионице био је да се деца мотивишу да се хране редовно и здраво, као и да стекну вештине за припрему једноставних, али нутритивно вредних оброка.
Бибија Ромски женски центар из Београда реализује пројекат под називом: "Ромски женски активизам у заштити ромских девојака и девојчица од насиља узрокованог дечјим браковима", који је подржан од стране УН Труст Фонда.
Ромкиње на Балкану спадају међу најугроженије друштвене групе, са изразито ниским нивоом образовања, запослености и приступа здравственој заштити. Упркос бројним напорима цивилног сектора, донатора и државних институција, унапређење њиховог положаја одвија се веома споро, углавном због зачараног круга сиромаштва и дискриминације.
Један од значајних аспеката овог проблема су рани, присилни и дечји бракови. Ромска женска мрежа активно ради на укидању ове праксе, која је и даље присутна у ромским заједницама. Према подацима из УНИЦЕФ-овог истраживања (МИКС), више од половине ромских девојчица у Србији удаје се пре навршене 18. године живота. Иако дечји бракови постоје и међу општом популацијом, нарочито у сиромашним и руралним срединама, овај феномен је посебно изражен у ромским заједницама.
Главни циљ пројекта је смањење учесталости дечјих бракова у ромској заједници у Србији и заштита људских права ромских девојчица. Пројекат је усмерен на ромску заједницу, представнике институција које се баве дечјим браковима, као и на активисткиње Ромкиње. Његова мисија је свеобухватно деловање на узроке и последице ове појаве, као и указивање на специфичне проблеме с којима се суочавају жртве дечјих бракова.
На састанку у оквиру пројекта разматрани су узроци и последице дечјих бракова, потреба за правовременим и ефикасним реакцијама надлежних институција, као и последице неадекватног поступања. Дискутовано је и о примени Протокола за унапређење сарадње и развој интегративне социјалне заштите, који је намењен женама жртвама породичног и партнерског насиља, али и превенцији дечјих бракова у локалним заједницама.
Представници Дома здравља Крагујевац активно су учествовали у разговору, доприносећи креирању решења за овај важан проблем.
На друштвеном дијалогу учествовали су Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог,Томислав Жигманов, Министар без портфеља задужен за област помирења, регионалне сарадње и друштвене стабилности, Усаме Зукорлић, др Гордана Дамњановић, помоћница градоначелника за здравствеу и социјалну заштиту, родну равноправност и људска и мањинска права, представници удружења, установа које пружају услуге социјалне заштите, Привредне коморе Србије, као и представници Дома здравља Крагујевац,
Приказано 1 - 5 од 114 вести | Страна 1 од укупно 23
Arhiva 2023. godina
Arhiva 2022. godina
Arhiva 2021. godina
Arhiva 2020. godina
Arhiva 2019. godina
Arhiva 2018. godina
Arhiva 2017. godina
Arhiva 2016. godina
Arhiva 2015. godina
Arhiva 2014. godina
Arhiva 2013. godina
Arhiva 2012. godina
Arhiva 2011. godina
Arhiva 2010. godina
Ми смо ту да Вам помогнемо да унапредите Ваше здравствено стање и пребродите тешкоће