У циљу унапређења заштите људских права и изградње инклузивног друштва, у Крагујевцу je потписан Протокол о сарадњи у области заштите људских права, промоције равноправности и превенције трговине људима. Овај документ представља заједничку иницијативу Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, као и градова Крагујевац, Пирот, Нови Пазар и општине Кнић.
Протокол су у присуству министра за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Томислава Жигманова, и представника Министарства за државну управу и локалну самоуправу, потписали представници три града и једне општине.
Град Крагујевац, као један од потписника, истиче важност теме људских права, равноправности и инклузије у оквиру свакодневних активности јединица локалне самоуправе. Посебна пажња посвећена је правима грађана који се суочавају са неједнаким могућностима или им је неко право ускраћено.
Поред овог протокола, потписан је и Протокол о међуопштинској сарадњи у области локалног омбудсмана, чиме је додатно ојачана посвећеност локалних самоуправа заштити људских права и равноправности у свим сегментима друштва.
Састанку су испред Дома здравља Крагујевац присуствовале др Мирјана Илић, вмс Љиљана Диздаревић и Светлана Лазовић, ромски медијатор.
Истог дана у Крагујевцу је одржан округли сто посвећен превенцији насиља над женама и децом, са фокусом на јачање помоћи жртвама, унапређење интерсекторске сарадње и повећање капацитета сигурне куће.
Током дискусије, учесници су разматрали ефикасне начине за подршку жртвама насиља, укључујући бржи приступ услугама заштите, психолошку и правну помоћ, као и могућности за ресоцијализацију и економско оснаживање. Посебан акценат стављен је на значај сарадње између различитих институција и организација, као што су полиција, центри за социјални рад, здравствене установе и организације цивилног друштва.
Један од кључних закључака је потреба за проширењем капацитета сигурне куће у Крагујевцу, како би се обезбедило више места за жртве и побољшали услови за њихов боравак и опоравак. Овај догађај је истакао значај континуиране едукације и подизања свести јавности о проблему насиља, као и улогу локалне самоуправе у обезбеђивању подршке и услова за живот без насиља.