Од 13.10-14.10.2023. у Београду у Хотелу Москва одржан је први Међународни научно стручни скуп логопеда са називом „Логопедија данас“ у организацији Српске логопедске асоцијације и пријатеља скупа Синапса едиције доо.
Скуп је окупио преко 200 логопеда из Србије, Западног Балкана а овај пут велики број логопеда дошао је из Турске у име Асоцијације логопеда Турске. Тематска подручја обухватила су актуелности из области логопедске превенције, дијагностике, третмана, савремених инструмената, али и правне регулације ове професије.
Пленарни предавачи, превасходно логопеди представили су своје радове на тему Савремених приступа у говорно-језичкој рехабилитацији особа које муцају, који је изложила Власта Подбрежник из Друштва за помоћ особама са говорним сметњама “Вилко Мази” из Словеније, потом о статусу клиничке логопедије у Бугарској говорила је Проф. др Добринка Георгиева са Медицинског Универзитета у Пловдиву. Из Енглеске са Queen Маргарет Универзитета из Единбурга дошао је Проф. др Робин Ј Lickey који је говорио о памћењу и продукцији дисфлуентног говора и језика у типичним и атипичним случајевима. Са катедре за логопедију Универзитета у Ријеци позната професорка и терапеуткиња у области муцања Сузана Јелчић Јакшић говорила је о томе да ли је терапија муцања код деце предшколске доби: спас или штета? О новим медицинским облицима лечења аутизма говорио је Проф. др Владислав Воларевић са Медицинског факултета у Крагујевцу.
На Конгресу је представљен и први стандардизован логопедски тест на српском језику за испитивање језичких способности деце узраста од 2-7. година са називом Нове Reynell развојне језичке скале на чијој стандардизацији је радило 25 логопеда из целе Србије. Уредници овог инструмента су логопед Проф. др Неда Милошевић из Српске логопедске асоцијације и лингвиста Проф. др Бобан Арсенијевић са Универзитета у Грацу.
Велика новина је што ће радови који су презентовани на Скупу бити штампани у првом броју првог логопедског часописа „Логопедија данас“ у издању Српске логопедске асоцијације. Цео Конгрес оба дана био је пропраћен и мини логопедским сајмом на коме је била изложена логопедска опрема, обуке, књиге и тестови. Симболично у духу бриге о најмлађима Конгрес је отворио хор Колибри са химном Републике Србије. На отварању Скупа govorilli су представници Министарства здравља, помоћница министарке др Јелена Јанковић и представница Народне Скупштине Србије г-ђа Сандра Божић са којима је Српска логопедска асоцијација током 2023. године радила на правном уређењу логопедске професије.
На Конгресу је уручен и велики број плакета и захвалница онима који су допринели унапређењу логопедске професије, а награду за најбољи наступ на скупу понела је Проф. др Нада Доброта Давидовић.
У времену када је логопедија у интензивном расту и када се од логопеда очекује да је овладао великим бројем метода и техника, да познаје већину дијагностичких и терапијских поља, велики је изазов био организовати скуп који ће моћи да обухвати тражена подручја. Такође, логопедија се налази пред великим променама. Стална тежња логопеда у Србији јесте да логопедија као и свуда у свету буде самостално научно подручје, чему у прилог иде и овај Скуп, који показује да је логопед самосталан и независан стручњак, а опет професионалац који у тиму других може да допринесе много и научни радник који своје широко поље деловања истраживачки приказује.
Поред науке, законска регулатива наше професије је такође пред променом. У будућем периоду тежимо да сви заједно допринесемо правном уређењу наше професије због потребе за нама као незаменљивим професионалцима у третману деце и одраслих са комуникативним тешкоћама.
Поносни смо што је велики број колега из Србије активно и пасивно учествовао у раду овог Скупа. Надамо се да смо испунили очекивања и да ће сваки наредни сусрет бити још бољи.