Радно време:
Понедељак – Петак
07 – 20ч

Суботом
07 -20ч

Недељом и празником
(дежурни објекти)
07 – 19ч

Радно време по службама

Нулта толеранција на склапање дечијих бракова

Glavni meni » За запослене » Актуелности » 2024 » Нулта толеранција на склапање дечијих бракова

Бибија Ромски женски центар из Београда реализује пројекат под називом: "Ромски женски активизам у заштити ромских девојака и девојчица од насиља узрокованог дечјим браковима", који је подржан од стране УН Труст Фонда.

Ромкиње на Балкану спадају међу најугроженије друштвене групе, са изразито ниским нивоом образовања, запослености и приступа здравственој заштити. Упркос бројним напорима цивилног сектора, донатора и државних институција, унапређење њиховог положаја одвија се веома споро, углавном због зачараног круга сиромаштва и дискриминације.

Један од значајних аспеката овог проблема су рани, присилни и дечји бракови. Ромска женска мрежа активно ради на укидању ове праксе, која је и даље присутна у ромским заједницама. Према подацима из УНИЦЕФ-овог истраживања (МИКС), више од половине ромских девојчица у Србији удаје се пре навршене 18. године живота. Иако дечји бракови постоје и међу општом популацијом, нарочито у сиромашним и руралним срединама, овај феномен је посебно изражен у ромским заједницама.

Главни циљ пројекта је смањење учесталости дечјих бракова у ромској заједници у Србији и заштита људских права ромских девојчица. Пројекат је усмерен на ромску заједницу, представнике институција које се баве дечјим браковима, као и на активисткиње Ромкиње. Његова мисија је свеобухватно деловање на узроке и последице ове појаве, као и указивање на специфичне проблеме с којима се суочавају жртве дечјих бракова.

На састанку у оквиру пројекта разматрани су узроци и последице дечјих бракова, потреба за правовременим и ефикасним реакцијама надлежних институција, као и последице неадекватног поступања. Дискутовано је и о примени Протокола за унапређење сарадње и развој интегративне социјалне заштите, који је намењен женама жртвама породичног и партнерског насиља, али и превенцији дечјих бракова у локалним заједницама.

Представници Дома здравља Крагујевац активно су учествовали у разговору, доприносећи креирању решења за овај важан проблем.

 
 

Здравље је наше највеће благо

Ми смо ту да Вам помогнемо да унапредите Ваше здравствено стање и пребродите тешкоће