У складу са актуелним препорукама Светске здравствене организације, UNICEFa, Академије медицине дојења , Националног програма за подршку дојењу, Дом здравља Крагујевац израђује писану Политику дојења
Политика дојења у Дому здравља Крагујевац за циљ има да обезбеди да сви запослени (здравствени радници и сарадници) који су укључени у бригу о трудницама, одојчади и малој деци формирају окружење у коме се дојење ефикасно штити, промовише и подржава, као интегрални део бриге о женама и деци.
У складу са препорукама СЗО и УНИЦЕФ-а Тим за подршку дојењу Дома здравља Крагујевац треба да охрабри, подржи и помогне мајкама да искључиво доје децу првих шест месеци живота и да након шест месеци наставе са дојењем уз увођење немлечне исхране до навршене друге године живота.
А. Осигура да сви запослени у Дому здравља Крагујевац који раде са трудницама, мајкама и децом и њиховим породицама пруже највиши стандард промоције, подршке и заштите дојења, заснована на доказима.
Б. Обезбеди што већу информисаност о значају дојења за здравље детета и мајке , као и о потенцијалним ризицима дохране, како би родитељи могли да направе информисани избор о начину храњења свог детета.
В. Осигура да здравствени радници Дома здравља Крагујевац створе окружење подстицајно за дојење
Г. Осигура да здравствени радници Дома здравља Крагујевац пруже мајкама подршку и информације за искључиво дојење првих 6 месеци и да наставе дојење након увођења одговарајуће немлечне хране до навршене друге године живота, па и дуже уколико то желе мајка и дете.
Д. Спрече давање противречних савета у вези дојења, што подрива поверење пацијената.
Ђ. Заштита дојења од комерцијалног маркетинга.
Е. Подршка мајци у њеном избору начина храњења детета. С тим у вези мајкама које из било ког разлога не доје своје дете, здравствени радници пружиће потпуну заштиту, информисаност у вези неге и развоја детета.
Такође, доступне су и Националне Смернице за примену лекова у периоду дојења , што омогућава да се дојење наставља безбедно у већини ситуација кад мајка користи терапију \подој се искључује само у одређеним дијагностичким поступцима и терапији\
Политика дојења односи се на све здравствене раднике Дома здравља Крагујевац, који имају обавезу да се придржавају политике у целини. Свака пракса која одступа од Политике дојења мора бити евидентирана у медицинској документацији, заједно са клиничким разлозима за одступање.
Препоруке СЗО, УНИЦЕФ-а, Aкадемије медицине дојења, Националног програма за Подршку дојењу, породичној и развојној нези новорођенчета Републике Србије
Препоруке на којима почива Политика дојења заснивају се на 10 корака до успешног дојења \извод из 10 корака \препоруке Уницефа и СЗО –
1.Доношење писане Политике дојења са којом су упознати сви запослени здравствени радници Дома здравља Крагујевац.
2.Да се изврши обука запослених здравствених радника који раде са трудницама и децом о начину примене Политике за подршку дојењу.
3.Да запослени здравствени радници Дома здравља Крагујевац информишу све труднице о предностима дојења.
4.Да се помогне мајкама да иницирају дојење након порођаја.
5.Подршка мајкама око поспешивања и одржавања лактације чак и кад су одвојене од свог детета.
6.Охрабривање мајки да искључиво доје до навршених 6 месеци живота и наставе даље уз увођење немлечне исхране.
7.Евидентирање о начину храњења као и напредовања, у медицинској документацији при сваком доласку у Дом здравља Крагујевац .
8.Запослени здравствени радници треба да обезбеде атмосферу добродошлице.
9.Да запослени здравствени радници не дају и не препоручују вештачке брадавице и цуцле деци која доје.
10.Подстиче успостављање група за подршку дојења , сарадњу са њима ,локалном заједницом и упути мајке на њих приликом отпуста из породилишта.
Ми смо ту да Вам помогнемо да унапредите Ваше здравствено стање и пребродите тешкоће