У организацији УНФПА, у Београду, 12. децембра 2018. године, одржана је радионица/консултативни састанак о наставку активности на развоју и унапређењу система за обезбеђивање Минималног пакета здравствених услуга за сексуално и репродуктивно здравље (МИСП) у кризним и ванредним ситуацијама у Републици Србији.
Минимални пакет услуга у области репродуктивног здравља је скуп приоритетних активности које је потребно спроводити од почетка ванредне ситуације или хуманитарне кризе ради очувања живота и здравља. МИСП обухвата активности за превенцију и помоћ жртвама родно заснованог насиља, превенцију оболевања и умирања трудница, породиља и новорођенчади и превенцију трансмисије вируса ХИВа и других полно преносивих инфекција. МИСП представља полазну основу за планирање и пружање координисаних и интегрисаних здравствених услуга у вези са репродуктивним здрављем, како у току ванредне ситуације тако и касније, у фази опоравка. Канцеларија УНФПА у Србији годинама сарађује са Министарством здравља и другим партнерима на имплементацији МИСПа, а та имплементација је нарочито добила на значају од почетка мигрантске кризе 2015. године од када Министарство здравља успешно координира различите активности потребне за одговор на здравствене потребе мигрантске популације.
Имајући у виду да су за свеобухватни одговор у кризним ситуацијама неопходне интегрисане активности различитих ресора, ова радионица имала је за циљ да професионалци - представници различитих институција и организација допуне своја знања о МИСПу, размене искуства, укажу на добре и лоше стране тренутног система одговора и допринесу изради Акционог плана за унапређење система за пружање МИСП-а у кризним и ванредним ситуацијама.
Испред Дома здравља Крагујевац, радионици је присуствовала др Нада Миловановић, помоћница директора за медицинске делатности и чланица Комисије за родну равноправност.