Светска недеља дојења која се сваке године обележава у више од 170 земаља света како би се повећали знање и свест о значају и предностима дојења и обезбедила подршка дојењу у циљу унапређења здравља мајке и детета, ове године обележава се 25. пут. Светска алијанса за подршку дојењу (Wорлд Аллианце фор Бреастфеединг Ацтион – WАБА) иницирала је ову кампању како би се интензивирале активности на заштити, промоцији и подршци дојењу, а сваке године акценат је на различитим темама од значаја за дојење. Званични датум Светске недеље дојења на глобалном нивоу је од 1. до 7. августа, али се државама, организацијама и институцијама предлаже да за обележавање и активности поводом Светске недеље дојења изаберу најприкладније догађаје или датуме у њиховим земљама. У нашој земљи Национална недеља промоције дојења обележава се 40. недеље у години која симболично представља трајање трудноће, а ове године обележиће се у периоду од 2. до 9. октобра под слоганом „Подржимо дојење”. Циљеви Светске недеље дојења 2017: 1. Информисање – разумевање значаја заједничке акције у оквиру четири тематске области Циљева одрживог развоја. 2. Препознавање своје улоге у активностима и шта може да направи разлику. 3. Унапређење сарадње и утврђивање области од заједничког интереса. 4. Подстицање заједничког рада како би се постигли Циљеви одрживог развоја до 2030. године. Дојење је витални део одрживог развоја и значајна компонента глобалне акције окончања потхрањености. Веће стопе искључивог и континуираног дојења могу бити постигнуте само сарадњом у свим секторима и кроз све генерације. Дојење није само питање које се тиче жена, нити искључива одговорност жена – заштита, промоција и подршка дојењу је колективна друштвена одговорност коју сви делимо. Подршку мајкама које доје могуће је обезбедити на различите начине. Традиционално, подршку пружа ужа, али и шира породица. Потребна је, међутим, подршка шире околине, а поред здравствених радника и саветника за дојење и подршка пријатеља, као и заједнице у целини. Дојење је део репродуктивног циклуса, а жене би требало да буду у могућности да комбинују дојење и плаћени рад без дискриминације или неповољног положаја. Неопходна је заједничка акција да бисмо обезбедили радну средину у којој жене у државном и приватном сектору имају родитељску социјалну заштиту која им је потребна. Докази о користима дојења су нам доступни. Знамо да дојење помаже преживљавању одојчади и помаже им да напредују, има дугорочне здравствене користи за жене, али и економске користи за све. Дојење је превентивна интервенција са највећим потенцијалом очувања живота. То је нај-једноставнији, најздравији и најекономичнији начин да се обезбеди задовољење потреба новорођенчета за правилном исхраном. Дојење је кључни фактор преживљавања, здравља и благостања одојчади и мајки.
Предности дојења за новорођенче/одојче: • Обезбеђује правилан раст и развој • Подстиче развој и сазревање одбрамбеног система • Смањује ризик од гојазности • Подстиче развој интелигенције • Штити од многих болести и инфекција • Смањује ризик од пролива • Смањује ризик од појаве алергија • Смањује ризик од синдрома изненадне смрти одојчета.
Предности дојења за мајку: • Помаже успостављању емоционалне везе са дететом • Смањује крварење после порођаја • Доприноси нормализацији телесне масе • Смањује ризик од појаве остеопорозе • Смањује ризик од појаве малигних обољења дојке и јајника • Смањује ризик од постпорођајне депресије • Смањује ризик појаве анемије.
Важно је и да се скрене пажња јавности на значај пружања подршке мајкама да обезбеде детету исхрану дојењем, што у кризним и ванредним ситуацијама може спасити живот детета, а често и мајке. 01.08.2017.г. Обележавање Светске недеље дојења у Дому здравља Крагујевац започето је предавањем о предностима дојења у оквиру Школе за труднице.