Светски дан дијабетеса се широм света обележава 14. новембра, и представља највећу светску кампању у борби против ове болести са циљем подизања свести јавности у вези значајног јавно здравственог проблема. Дијабетес се данас убраја међу најчешћа обољења у свету, а то се објашњава модерним стилом живота и повећањем спољашњих узрочних фактора међу којима најзначајније место имају гојазност и одсуство физичке активности.
Ове године, Светски дан дијабетеса је посвећен медицинским сестрама и њиховој значајној улози у пружању подршке оболелима од дијабетеса. Са растом броја оболелих од дијабетеса у свету, улога медицинских сестара и другог здравственог особља постаје све важнија у управљању дијабетесом.
Медицинске сестре играју кључну улогу у: - промоцији здравог стила живота - борби против фактора ризика за настанак типа 2 дијабетеса - раном откривању дијабетеса и започињању правовременог лечења - спречавању појаве компликација путем обуке пацијената за самоконтролу дијабетеса и психолошке подршке оболелим особама.
Дијабетес у Србији
Дијабетес је пети водећи узрок умирања и пети водећи узрок оптерећења болестима. Процењује се да око 8,1% одраслог становништва (465.000) Србије зна да има дијабетес. Код приближно 38% оболелих (245.000) дијабетес није дијагностикован, тако да укупан број оболелих (откривених и не откривених случајева) износи око 710.000. Половину оболелих чини радно способно становништво. Дијабетес се често открива случајно, када је болест узнапредовала и компликације наступиле. Према подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, готово 1/3 пацијената већ има једну или више касних компликација у тренутку постављања дијагнозе дијабетеса. У нашој земљи од ове болести годишње умре око 3000 особа. У 2019. години Србија је на основу стандардизоване стопе морталитета од 14,8 на 100.000 становника припадала групи европских земаља са високим стопама умирања од ове болести.